Riešime problém s nadváhou

Spread the love

Patríte do skupiny ľudí, ktorí majú problém s nadváhou? Pokiaľ áno, bude možno tento zaujímavý a netradičný pohľad na danú problematiku prínosom i pre vás.

Problém s nadváhou – ako ho riešiť?

Každý problém má svoje riešenie. V podstate nie je dôležité, o aký typ problémov ide. Existuje spoľahlivá metóda na ich riešenie, ktorú sme preberali už na univerzite. V praxi sme si ju niekoľkokrát overili a funguje. Uvedieme si zjednodušený postup a pokúsime sa ho aplikovať na náš problém s nadváhou:

 1. Definícia problému – najprv je potrebné stanoviť, čo konkrétne problémom je a ako by sa mal riešiť.
 2. Analýza problému – ďalej zisťujeme podrobnosti o danom probléme. Napríklad – kedy, kde a prečo vznikol (alebo stále vzniká).
 3. Návrh možných riešení – na základe poznatkov z predchádzajúcich bodov sa posunieme ku spracovaniu viacerých možností riešenia, o ktorých je predpoklad, že problém vyriešia.
 4. Výber riešenia – v tejto fáze vyberáme jedno z riešení, ktoré sa javí byť najvýhodnejšie.
 5. Verifikácia funkčnosti riešenia – po aplikácii jedného riešenia problému vyhodnotíme jeho účinnosť a zhodnotíme správnosť riešenia.
 6. Návrat k bodu 4. – pokiaľ dané riešenie problém nevyriešilo v plnej miere.
 7. Pokračujeme týmto spôsobom až po celkové vyriešenie problému.

1. Definujeme problém s nadváhou – čo konkrétne si želáme

Ako zistím, že mám nadváhu? To asi každý ovláda. Existuje vzorec na výpočet BMI, ktorý to určuje. Ponúkame kalkulačku zo stránky www.zdravoteka.sk: https://zdravoteka.sk/kalkulacky/bmi-index-telesnej-hmotnosti/

U každého jedinca však môže byť problém s nadváhou vnímaný inak. Niekto obezitu ako problém nevníma, iný rieši aj slabšiu nadváhu. Preto každé posúdenie problému s nadváhou je v kontexte tohto bodu výsostne individuálne. Zdravotné riziká spojené s nadváhou tu spomínať nebudeme, pretože ide o dostatočne medializovanú záležitosť. No určite je to jeden z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia problém s nadváhou snažia riešiť.

V tomto bode si máme i presne stanoviť, ako by malo vyzerať vyriešenie nášho problému. Chceme schudnúť jedno kilo či 20 kíl? A chceme to do plaviek či natrvalo…? Skúste si zobrať papier a pero a napíšte si konkrétny výstup z tohto bodu, ktorý bude korešpondovať s vaším očakávaním.

2. Analyzujeme problém s nadváhou – alebo prečo ľudia zhodené kg opäť naberú

Ide o veľmi dôležitý bod. A to najmä pri danom type problému. Dôsledky plochej analýzy vidíme denne v médiách. – Veľké percento ľudí, ktorí krvopotne schudli cez rôzne diéty alebo i TV relácie, opätovne zhodené kilogramy nabrali späť. Alebo tí, ktorí sa snažia držať diéty, cvičiť a celkovo zdravo žiť, no nedarí sa im to. Vždy v niečom zlyhajú a svoj boj do víťazného konca nedotiahnu. Jednoducho je nutné zistiť pravú príčinu a odstrániť ju. Bez toho sa situácia bude donekonečna opakovať.

Všetko má svoj dôvod. Väčšinou psychický. Teda pýtame sa, PREČO? Prečo som pribrala? Kedy to bolo? Bola v tom čase v mojom živote nejaká udalosť, ktorú som nestrávila a začala riešiť jedlom (či alkoholom)? Alebo môj život začal byť stereotypný s nedostatkom podnetov..? Či naopak veľmi hektický, kedy som bola rada, že sa 2 x za deň poriadne najem? Možností je veľmi veľa. Každý si túto otázku musí zodpovedať sám. Opäť je vhodné zapísať si svoje postrehy na papier.

Zajedanie problémov

Daná téma je zložitá. Každý má svoje ťažkosti, pre ktoré trpí nadváhou, či pre ktoré v nadmernej miere vyhľadáva určitý typ jedla. Podľa psychoterapeutky Doreen Virtue, Ph.D., má zajedanie problému priamy súvis s konkrétnou potravinou. Vo svojej knihe „V zajatí jedla“, ich všetky popisuje. Uvedieme si pár postrehov:

 • Túžba po čokoláde – hlad po láske;
 • Závislosť na mliečnych výrobkoch – proti depresii;
 • Slané pochúťky – stres, zlosť a strach;
 • Ostré jedlá – honba za zážitkami;
 • Baženie po nápojoch – energia ako na hojdačke;
 • Orechy a arašidové maslo – túžba po zábave;
 • Chlieb, ryža a cestoviny – útecha a upokojenie;
 • Sušienky, torty a koláče – túžba po objatí, radosti a pocitu istoty;
 • Túžba po cukríkoch – sladký životabudič, odmena a zábava;
 • Tučné jedlá – zaplnenie prázdnoty;
 • Pocit nasýtenia prináša láska.

Podľa autorky je každé baženie vyvolané jedným alebo viacerými pocitmi z tejto skupiny: STRACH, ZLOSŤ, NAPÄTIE, HANBA.

Slovami odborníka

Psychické príčiny problémov s nadváhou popisuje i slávny lekár a psychoterapeut, autor viacerých bestsellerov, MUDr. Ruediger Dahlke. Vo svojej knihe „Máte problémy s váhou“, veľmi originálne objasňuje psychickú podstatu problémov s nadváhou. Pre zaujímavosť citujeme: „Definícia lásky je blízka vstupnej definícii jedla nielen jazykovo; je to túžba všetkému sa otvoriť, všetko do seba pojať a tým dospieť k dovŕšeniu.“ Prejedanie sa po stresujúcom dni popisuje nasledovne: „Zo slova úzky vznikla úzkosť a tá je nakoniec protikladom lásky. Milovať znamená doširoka sa otvoriť, všetko vpustiť, stať sa dôverčivým a prístupným. Úzkosť je opakom, vedie k tomu, že sa uzavrieme, zúžia sa nám krvné cievy v koži, nechceme nič vpustiť, ničomu nedôverujeme – telo i duša odrážajú úzkosť a napätie. Akonáhle sa po namáhavom a vypätom dni vrátime do tesného sveta vlastných štyroch stien, je uvoľnenie nutné. A táto nutnosť sa dá realizovať jedlom. Jedlom a nadväznými stravovacími aktivitami sa dá krv presunúť z preťaženej hlavy do priestoru brucha, čím sa hlave príjemne uľaví a tá sa môže tešiť na pohodovú večeru.“

3. Výber riešenia

A sme pri ďalšej zaujímavej etape. Pravdepodobne sme všetci nejedno riešenie pri probléme s nadváhou už vyskúšali. Hovoríme si, že by sme mohli o diétach písať knihy. Poznáme napríklad aktuálne populárnu nízkosacharidovú, pri ktorej ozaj veľa ľudí schudlo neuveriteľné množstvo kg. No tiež poznáme ľudí, ktorým táto diéta nesadla na organizmus. Väčšinou pre problémy s ľadvinami.

Akonáhle sa títo ľudia začali stravovať normálne, t.j. prijímať viac sacharidov, ako je v tejto „low carb“ diéte povolené, začali váhu opäť naberať. Podobne je to so všetkými jednostranne zameranými diétami. Niekomu vyhovujú, inému nie. Všeobecne sa odporúča zdravá vyvážená strava a aktívny pohyb. Viac kalórií spáliť ako zjesť. Odporúčaná a zdravá je i stredomorská diéta: https://cs.m.wikipedia.org/wiki/St%C5%99edomo%C5%99sk%C3%A1_strava

V tejto súvislosti by sme mohli dať do povedomia aj zaujímavé rozdelenie ľudí na sacharidové, bielkovinové a zmiešané typy. Zástanci tohto typu stravovania, ktorý korešponduje s ich osobnosťou tvrdia, že sa cítia oveľa lepšie a prirodzene chudnú. Test na metabolický typ zdarma si môžete urobiť i tu: http://www.drhorejsova.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=69:tst&catid=46:strava-testy&Itemid=54&lang=cs

Psychické spúšťače

Okrem úpravy stravy a zaradenia pohybových aktivít, by sme však mali myslieť i na psychické spúšťače nevhodnej životosprávy, ktoré sme naznačili v bode 2. Pokiaľ sa v niektorom tvrdení nájdeme, skúsime súbežne riešiť problém i v tejto rovine. Pokiaľ ťažkosti nezvládneme riešiť sami, nájdeme si pomoc. Pre tento účel by bol pravdepodobne najvhodnejší psychoterapeut s ukončeným výcvikom v hlbinnej psychoterapii. Psychológ bez psychoterapeutického výcviku a skúseností nemusí vždy s takýmto problémom pomôcť. No je to presne tak, ako so všetkým. – Tento problém je vysoko individuálny. Aj terapeuti sú ľudia a nie každému môže každý sadnúť. Samozrejme pri ťažších stavoch patrí chudnutie do rúk najmä lekárovi – obezitológovi. A pri ťažkých psychických stavoch i ďalšiemu lekárovi – psychiatrovi.

Snaha prináša vytúžené ovocie

Treba si jednoducho nájsť to, čo konkrétne nám pomáha. Aj keby to mali byť len relaxácie, meditácie, jóga, čítanie motivačných kníh, členstvo v podpornej online skupine a podobne. Všetko je lepšie ako nič. MUDr. Ruediger Dahlke, ktorého sme už spomínali, vo svojej knihe radí pomôcť si vlastným vedomím a podvedomím. Predstaviť si vnútorný obraz – svoj nový vzor. Ten by bolo vhodné konkretizovať kresbou alebo fotografickou kolážou. A tiež by sme ho mali nosiť pri sebe, aby bol poruke vždy, keď na nás zaútočia staré zvyklosti. No autor ide ďalej, odporúča i prežívanie života pomocou nového vzoru v denných snoch. Čím viac sa s ním stotožníme, tým viac bude na nás a na naše zvyklosti, ktoré chceme odstrániť, pôsobiť. Opisuje možnosť nadviazať s novým i starým vzorom dialóg, ako by to boli samostatné osoby. Správne odpovede na otázky sú tie, ktoré sa vynorila ihneď – vtedy k nám prehovára naše podvedomie. A to nám chce pomôcť vždy. No málokedy sa s ním dokážeme spojiť.

Pokračujeme a nevzdávame sa

Body 4, 5 a 6, sú už jednoduché. Stačí vytrvať až do úspešného konca. Vyberieme si svoju cestu, ktorá sa nám najviac pozdáva a skúsime po nej ísť. Na konci vyhodnotíme, či bola úspešná. Pokiaľ sa nám naša voľba nebude páčiť, či nám neprinesie žiadaný výsledok, vrátime sa a vyberieme si inú. Dôležité je, aby sme prišli k cieľu. Aby sme dosiahli presne to, čo sme dosiahnuť chceli. Aby sme boli zdraví, šťastní, sebavedomí, úspešní a milovaní. A k tomu si prajme veľa šťastia.

Obrázky: www.pexels.com

Zdroje:

Dahlke, R: Máte problémy s váhou? aneb Jsme to, co jíme. Olomouc: Fontána, 2007.

Virtue, D: V zajetí jídla. Co znamenají naše nutkavé chutě a jak je překonat. Praha: Synergie Publishing SE, 2012

www.drhorejsova.eu

www.zdravoveda.eu

www.wikipedia.org