COVID-19 – osobná skúsenosť

Spread the love

Už druhý rok naša krajina zápasí s koronavírusom, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Bohužiaľ neobišiel ani mňa. V tomto článku chcem opísať, čo mi pomohlo a čo naopak. Upozorňujem, že ide len o môj subjektívny pohľad, pretože každý prípad je iný.

Čo je COVID-19?

COVID-19 je z anglického spojenia CoronaVirus Disease 2019, čo v slovenskom jazyku znamená koronavírusové ochorenie 2019. Ide o vysoko infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Prvý prípad bol identifikovaný v čínskom meste Wu-chan v decembri 2019. Od tej doby sa vírus rozšíril po celej zemeguli, čo spôsobilo pretrvávajúcu pandémiu.

Aké sú príznaky?

Príznaky tohto ochorenia sú rôzne. Ide o širokú paletu, počínajúc bezpríznakovým stavom až po závažné ochorenie končiace smrťou.

Často sa vyskytuje horúčka, kašeľ, únava, dýchacie problémy, bolesť hlavy, strata čuchu a chuti, niekedy sa objavujú tiež žalúdočné a črevné problémy. Príznaky začínajú jeden až štrnásť dní po vystavení sa vírusu. Zatiaľ čo väčšina ľudí má mierne príznaky, u niektorých ľudí sa môže vyvinúť i syndróm akútnej respiračnej tiesne. Pozorované je aj dlhodobejšie poškodenie orgánov – najmä pľúc a srdca.

Stále viac pribúda prípadov, kedy sa pacienti zotavili z akútnej fázy ochorenia, avšak naďalej pociťujú jeho následky. Ide o dlhodobý COVID-19 (Long Covid). Môže pretrvávať i niekoľko mesiacov. Človek pociťuje najmä silnú únavu, slabšie teploty, svalovú slabosť, dýchavičnosť, stratu pamäti či iné kognitívne problémy. Objaviť sa môže i depresia.

Osobná skúsenosť

Aj keď doteraz neviem ako a kde, nakazila som sa aj ja. Od začiatku dodržiavam dôležité preventívne opatrenia, ktorými sú najmä – nosenie rúška (aktuálne už respirátora), dodržiavanie rozostupov a dezinfekcia rúk. Niektoré nové mutácie sú však oveľa prenosnejšie ako bolo pôvodné ochorenie, teda možnosť nakaziť sa je vyššia. Najnovšie sa uvádza, že stačí 7 minút v blízkom osobnom kontakte, v interiéri, aj keď majú obidve osoby nasadené rúška. Predtým to bolo cca. 15 minút.

Prvé príznaky

Ochorenie začalo nenápadne. Prvé dva dni to bola len bolesť hlavy, ktorej som nepripisovala žiaden význam. Veď ide o pomerne bežnú vec. Potom ale nastúpila bolesť na hrudi, čo už som za normálne nepovažovala, keďže preventívne beriem už vyše roka kopec vitamínov, minerálov a potravinových doplnkov na posilnenie imunity. Konkrétne ide o vitamíny A, C, D, E, B12, zinok, selén, horčík a hliva ustricová s rakytníkový olejom. Za celú tú dobu som nemala ani len nádchu. Preto som išla na testy. Boli pozitívne.

Čo nasledovalo po pozitívnych testoch

Vidieť na vlastné oči výsledok o pozitívnom teste na COVID-19 bol v prvom rade veľký šok. Až potom nastúpili pocity ako strach a zúfalstvo. Nie som už najmladšia a niektoré rizikové faktory sú tiež prítomné. Ihneď po správe o pozitívnom výsledku som kontaktovala svojho obvodného lekára. Komunikovala som len so sestričkou, necítila som sa až tak zle, teda nechcela som zbytočne zaťažovať lekára. Spätne však vidím, že som urobila veľkú chybu, keďže som ho nekontaktovala ani v zhoršenom stave. Dúfam, že tento môj postreh niekomu pomôže a neurobí rovnakú chybu.

Ako som naznačila, nasledujúci deň po testoch sa začala situácia zhoršovať. Pridala sa mierna teplota, výrazná únava, bolesti hrdla, nádcha, bolesti brucha a črevné problémy. Vedela som, že treba piť čaj, odpočívať a nestresovať sa. Čaje som striedala poväčšine bylinkové na podporu pľúc a priedušiek, a tiež čaj z čerstvého zázvoru.

Zhoršenie zdravotného stavu

Každým dňom však bola situácia kritickejšia. Ohlásil sa najmä výrazný suchý kašeľ, bolesti pri nádychu a horúčky. Tie boli okolo 38,5°C. Všeobecne sa odporúča na zrazenie horúčky striedať Paralen a Ibalgin. Po mojej skúsenosti by som to už nerobila. Ibalgin som neskúšala, keďže boli okolo neho zo začiatku otázniky, no lieky na báze paracetamolu sú odporúčané naprieč všetkými krajinami. Po prvom Paralene do hodiny teplota stúpla z 38,5 na 39,7°C. Išla stále hore, vôbec neklesala. Nasadila som si zábaly a potom vlažnú sprchu, nie studenú. Voda mala možno tak 30-33°C. Potom sa teplota pohybovala okolo 38-38,5°C. Na noc som skúsila Acylpirín. Ten zabral až do rána. Avšak podráždil už i tak problematický žalúdok. Nedalo sa nič jesť. Čiastočne pomohli tablety Soda (sóda bikarbóna v tabletách) a kvapky na podporu trávenia Iberogast.

V tomto štádiu som stratila i chuť a čuch. Ale vedela som, že jesť musím. Pomohli mi najmä vývary, polievky, či teplý jablkový kompót so škoricou a klinčekmi. Po týchto jedlách som sa cítila lepšie. Keďže som si nechcela opäť podráždiť žalúdok, skúsila som ďalší Paralen. Situácia sa opakovala. Teraz dom počkala dve hodiny, keby predsa len začala horúčka klesať. Opak bol pravdou. Stupnica takmer atakovala 40-tku. Pomohli opäť len zábaly. Stačilo, keď som si ich dala na končatiny a na hlavu. Viackrát. Tkanina, namočená v chladnejšej vode a na to suchý uterák. A samozrejme nejaká prikrývka. Zábaly sú odporúčané i na celé telo, skúsila som, no bolo to dosť drastické. 🙂

Postupné zlepšenie

Po dvoch nociach strávených aplikáciou zábalov, sa začala situácia výrazne zlepšovať. Stále som užívala spomínané vitamíny a minerály, pridala som rastlinný preparát Kaloba a na kašeľ Stoptussin a Erdomed. Imunitu som posilnila prípravkom Imunoglukan acute. Do 10 dní od prvých príznakov zmizli horúčky. Kašeľ takisto ustával, ani v noci už nebol taký výrazný.

Teraz, mesiac po prvom príznaku, pretrváva len občasný kašeľ – najmä, keď mám respirátor, a tiež mierne teploty okolo 37°C. Viem, že ešte zďaleka nie som úplne vyliečená, ale verím, že časom aj k tomu príde.

Čo by som robila inak

Ak by som sa nebodaj ešte raz potýkala s touto chorobou, niektoré veci urobím inak. Najmä by som kontaktovala svojho lekára a vypýtala si napríklad Ivermektín. Alebo hneď pri náznaku kašľa aspoň antibiotiká. Pravdepodobne by som predišla viacerým problémom. A už by som oveľa opatrnejšie zrážala horúčky. Moje telo v súvislosti s Covidom19 nemalo dobrú odpoveď na antipyretiká. Oveľa lepšie znášalo obyčajné zábaly.

Dúfam, že moje poznatky a chyby niekomu pomôžu. Prajem všetkým, ktorí s touto chorobou práve teraz bojujú, aby svoj boj vyhrali. A všetkým ostatným, aby zostali zdraví.

Zdroje:

www.wikipedia.org

Obrázok:

www.pexels.com