Vyrábame doma s deťmi adventný veniec

Spread the love

Keďže k nám pomaly prichádza Advent, je čas zadovážiť si adventný veniec. V ponuke obchodov sú stále krajšie adventné vence. My sme sa však rozhodli vyrobiť si ho doma a dať tak deťom šancu podieľať sa na tejto tradičnej symbolike prichádzajúcich Vianoc.

Advent

Advent je obdobie štyroch týždňov pred Vianocami. Tento názov je odvodený od latinského slova „adventus“ a znamená príchod. Z kresťanského učenia vyplýva, že ide o príchod Ježiša Krista. Advent začína vždy v nedeľu medzi 27. novembrom a 3. decembrom. Končí sa po západe slnka na Štedrý večer. Obdobie by sa malo vyznačovať striedmosťou – vo všetkom.

Každá adventná nedeľa má svoje pomenovanie. Prvá je železná, druhá bronzová, tretia strieborná a štvrtú nazývame zlatá. Počas týchto nediel sa postupne zapaľujú sviečky na adventnom venci. K novozapálenej pridáme i predtým zapálené sviečky. Z viacerých prameňov sa dozvedáme, že by sa mali zapaľovať proti smeru hodinových ručičiek. No videli sme i opačný názor.

Adventný veniec

Adventný veniec pravdepodobne pochádza ešte z čias predkresťanského obdobia. Súčasťou kresťanskej prípravy na Vianoce sa údajne stal v stredoveku. Názory odborníkov na danú tému však ani v tomto prípade nie sú jednotné.

Podstatné je, čo pre nás tento veniec znamená v súčasnej dobe. Ide o veľmi dôležitý znak blížiacich sa Vianoc. Takmer v každej domácnosti nájdeme veniec so sviečkami na stole, mnohí majú i vence bez sviečok na vchodových dverách bytu či domu.

Adventný veniec a jeho symbolika

O adventnom venci vieme, že by mal mať kruhový tvar. Ako symbol jednoty, celistvosti, no i nekonečna. V kresťanskej symbolike nájdeme vysvetlenie, že Boh je večný a duša človeka je nesmrteľná.

Aktuálne sa v obchodoch môžeme stretnúť s rôznymi tvarmi vencov, ide však o trendovú záležitosť. Takisto materiály, z ktorých sú zhotovené vence sa časom menia. Klasický veniec bol kedysi vyrábaný najmä zo slamy, aby odháňal zlých duchov. Zelené vetvičky ihličnanov predstavovali život. Oriešky, šišky a semienka sú zasa symbolom vzkriesenia. Sviečky so svetlom evokujú večný život.

Sviečky na adventnom venci

Ako sme spomenuli, na adventnom venci majú dôležitú úlohu i sviečky. Tieto majú svoju určenú farbu. V kresťanstve je to farba fialová, viaže sa k pokore. Je to tiež farba celého Adventu. Najčastejšou farbou je však dnes už biela, najmä v Európe. Biela, ako symbol slávnosti. Používajú sa samozrejme i iné farby. Vianočný veniec sa stal neodmysliteľnou vianočnou dekoráciou príbytku, preto sa zvykne farebne ladiť k ostatnej výzdobe.

Jednotlivé sviečky na adventnom venci majú svoj význam i svoje pomenovanie. Väčšinou bývajú štyri, no v podstate by ich malo byť päť. Uvedieme si význam jednotlivých sviečok:

Prvá sviečka sa zapaľuje na prvú adventnú nedeľu. Malo by ju zapáliť najmladšie dieťa z rodiny. Sviečka sa volá „Nádej“.

Druhá sviečka sa zapaľuje na druhú adventnú nedeľu, teda bronzovú. Sviečka sa volá „Mier“ a malo by ju zapáliť najstaršie dieťa rodiny.

Tretia sviečka sa zapaľuje na striebornú nedeľu. Má názov „Priateľstvo“. Túto sviečku zapaľuje matka rodiny. Ide o výnimočnú sviečku, preto by mala mať ružovú farbu, aj keď sú ostatné fialové.

Štvrtú sviečku zapaľuje na poslednú adventnú nedeľu, teda na zlatú nedeľu, otec rodiny. Jej meno je „Láska“.

Na Štedrý večer by sa však spolu s ostatnými mala zapáliť i piata sviečka. Býva bielej farby a teraz sa väčšinou dáva doprostred venca.

Vyrábame adventný veniec

Ako už sme naznačili v úvode, pre deti je veľmi dôležité, aby mohli byť súčasťou prípravy na Vianoce. Či už ide o upratovanie, výrobu vianočného pečiva, no i výzdobu bytu. Pomáha to nielen v uvedomení si ich dôležitosti v rodine, no rozvíjajú sa tiež mnohé čiastkové funkcie. Pri výrobe adventného venca je to najmä jemná motorika. Nemenej dôležitým benefitom pri tejto činnosti je i rozvíjanie estetiky, predstavivosti a tvorivosti. V prípade, že si pôjdeme materiál na veniec nazbierať napríklad do lesa, spojíme to aj s prechádzkou na čerstvom vzduchu a poznávaním prírody.

A pokiaľ sú rodičia príliš zaneprázdnení, túto aktivitu môžu s deťmi vykonávať napríklad starí rodičia. Určite budú obidve strany spokojné a šťastné.

Viac o dôležitosti zmysluplných aktívít s deťmi i tu: https://zivoty.eu/2018/03/19/ako-zivoty-deti-ovplyvnuje-vychova/

Aký materiál potrebujeme?

Ak chceme vyrobiť celý veniec z prírodných materiálov, je dôležité myslieť v prvom rade na základ – na samotný veniec. Tento môžeme vyrobiť napríklad zo slamy. V lese sme našli vysoké rastlinky, ktoré ju pripomínajú. Následne sme ich na balkóne usušili a zaviazali špagátom do venca. Nemusí byť dokonalý, budeme naň predsa postupne pridávať ďalšie vrstvy.

Adventný veniec zo slamy

Na oviazanie venca môžeme použiť čokoľvek. Jemný motúz, silón, ktorým sa chytajú ryby, jemný drôtik, silnejšiu niť atď. Čokoľvek, čo doma máme. Po uvinutí a oviazaní zastrihneme slamu, ktorá z neho vytŕča.

Adventný veniec – základ

Na ďalšie vrstvy nazbierame napríklad popadané šišky, žalude, bukvice, no ak nájdeme, tak i orechy, šípky a podobne. Ideálne je mať nejaký ihličnan v dome. Šišky sú krásne, nové, čisté a halúzky si môžeme na trhať podľa ľubovôle.

Poklady z lesa

Keďže sme šišky zbierali v lese, museli sme ich následne vo vedierku s vodou a saponátom vyčistiť a potom nechať vysušiť. Na bielenie sa používajú rôzne preparáty s chlórom, no danú metódu sme nevyužili. Po usušení sa šišky otvorili. Je dôležité uvedomiť si tento fakt najmä pri farbení šišiek. Ak sa do farby celé namočia, zatvoria sa. Budete musieť čakať, až sa opäť vysušia a otvoria.

Farbíme šišky na adventný veniec
Zdobíme adventný veniec

Keď už máme základ i vysušené, prípadne aj nafarbené šišky, môžeme začať zdobiť veniec. Použili sme malú tavnú pištoľ, no v návodoch na internete sme videli i spájanie šišiek jemným drôtikom či lepenie lepidlom.

Adventný veniec – výroba

Opäť sa netrápte s nedokonalosťami. Každá šiška je iná, jedna väčšia, druhá menšia, no práve v tom je predsa čaro prírody…

Na takýto základ umiestnime sviečky. Môžeme ich dať do sklenených priesvitných svietnikov, či napichnúť na bodce, ktoré sa dajú kúpiť. Keďže tento veniec bude slúžiť len na aktuálne sviatky, nalepili sme sviečky pištoľou priamo na veniec. Potom sme okolo pripevnili halúzky.

Adventný veniec – so sviečkami

Postupne nalepíme všetky ďalšie ozdoby. My sme zvolili to, čo sme našli. Okrem pokladov z prírody sme pridali i pár hviezdičiek badyánu.

Adventný veniec prírodný

Veniec je v podstate hotový. Ak ho chceme niečím ozvláštniť, môžeme halúzky natrieť farbou s trblietkami. Následne sa na nich bude svetlo sviečok nádherne odrážať. Pokiaľ chceme vykúzliť atmosféru zasnežených Vianoc, ihneď po natretí farby posypeme veniec napríklad kokosom. Bude nám krásne voňať.

Adventný veniec finálne zdobenie

Pomaly finišujeme. Na záver môžeme doprostred pridať piatu sviečku.

Adventny veniec s 5. sviečkou

Prajeme všetkým nádherný Advent.

Zdroje:

www.dobrenoviny.sk

www.najmama.aktuality.sk

www.petrzalcan.sk

www.rodinka.sk

www.wikipedia.org