Dovolenka s deťmi v čase korona – krízy

Spread the love

Tento rok je náročný ako pre dospelých, tak i pre deti. Korona – kríza zasiahla azda každého. Po druhej polovici školského roka, kedy boli deti viac doma ako v škole, majú aktuálne prázdniny. Pred mnohými rodičmi tak stojí jedna veľká dilema. – Aká dovolenka by bola pre toto leto najlepšia?

Dovolenka najmä na Slovensku

Takmer všetci odborníci, no i politici, sa zhodujú na fakte, že dovolenkovať by sme tento rok mali najmä doma, na Slovensku. Z hľadiska epidemiologickej situácie sme na tom dobre. Predpoklad, že sa na Slovensku nakazíme novým koronavírusom, ktorý spôsobuje závažné ochorenie COVID – 19, je poväčšine nižší ako v okolitých krajinách a obľúbených dovolenkových destináciách. Teda uvedené odporúčanie je logické.

Víkendový pobyt

Mnoho rodičov si muselo v čase najprísnejšich karanténnych opatrení vybrať veľkú časť dovolenky. Veľa firiem tak riešilo problémy s dočasným zatvorením prevádzok. Na menšie deti mali síce rodičia nárok na OČR, pretože školy boli zatvorené, no na väčšie nie.

Jedny prázdniny sa ale dajú stráviť aj bez dlhšieho pobytu v niektorej z dovolenkových destinácií. Dlhodobo je to samozrejme neudržateľné. Pracujúci človek potrebuje aspoň 8-dňový odpočinok. Inak mu hrozia rôzne psychické či somatické problémy. V tomto smere sa často skloňuje syndróm burn-out. Z ktorého sa veľmi ťažko zotavuje. Nechceme teda znižovať význam dlhšieho pobytu ďalej od každodennej rutiny, to v žiadnom prípade. Dovolenka je ozaj veľmi dôležitá v živote každého človeka. No je to ťažký rok, špecifický. Preto sa môžeme pokúsiť stráviť leto čo najefektívnejšie ako vieme, aj bez dlhšieho pobytu pri mori či v horách.

Ponúkajú sa viaceré možnosti. Môžeme napríklad prekladať víkendové pobyty a jednodňové výlety. Deti sa cez víkend vyšantia na niektorej našej priehrade, kúpalisku alebo v jazere. Prikladáme pár zaujímavých linkov:

https://slovenskycestovatel.sk/category/prirodne-kupaliska

https://www.dobrenoviny.sk/c/160736/unikatne-prirodne-kupaliska-ktore-ponuka-slovensko-

https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/21520/kam-na-prirodne-kupaliska-a-jazera-s-detmi-v-bratislave-a-okoli/

No pokiaľ bude epidemiologická situácia dobrá i u našich susedov, oplatí sa na víkend navštíviť niektoré z tamojších zaujímavých miest. Jednou takou možnosťou sú i Mariánské Lázně. Je to malebné mestečko s možnosťou návštevy kultúrnych pamiatok, nádherných záhrad, soľných jaskýň, kolonády, spievajúcej fontány atď. Je toho skutočne veľa, nie sú to iba úžasné kúpele či wellness, kde sa dá v tomto meste tráviť čas. Viac i tu:

https://www.google.com/amp/s/relaxos.sk/amp/kupele-marianske-lazne-a8-190-0-sk.htm

Mariánské Lázne
Mariánské Lázne
Mariánské Lázne

Výlety

Jednodňové výlety zasa môžeme zamerať na kultúrne vyžitie či osvetu. Keďže nejde o dlhodobý pobyt, riziko nákazy je menšie. Teda môžeme navštíviť i niektorý zo susedných štátov, kde je dobrá epidemiologická situácia. Na našom „semafore“ nám ho epidemiológovia a hygienici označili zelenou farbou. I tu prikladáme zaujímavý link s tipmi na augustové výlety:

https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/64864/kam-s-detmi-v-auguste/

Jednou zo stálic všetkých vekových kategórií je samozrejme návšteva zoologickej záhrady. Deti majú rady zvieratká. Medzi ľuďmi a zvieratkami bolo vždy zvláštne spojenie. Aktuálne sa v hojnejšej miere začala využívať i zooterapia. Viac tu:

https://zivoty.eu/2020/02/24/zooterapia/

https://zivoty.eu/2020/06/08/felinoterapia/

Liečivé a upokojujúce účinky má však na človeka nielen domáce zvieratko vycvičené pre tento účel. Aj interakcia s divokým zvieraťom, aj keď iba cez mreže v ZOO, môže priniesť podobný efekt. Niekedy je pohľad do očí významnejší ako slová. A pozorovanie bezstarostnej opičky či komunikácia s papagájom majú minimálne antistresový účinok. Okrem toho pobyt v ZOO ponúka zároveň i prechádzku v prírode. A práve v prírode môžeme najrýchlejšie načerpať nové sily. Veríme, že i napriek nepriazni tohto leta zažijete krásne a nezabudnuteľné chvíle.

ZOO Bratislava
ZOO Bratislava
ZOO Bratislava
ZOO Bratislava

Zdroje:

www.dobrenoviny.sk

www.relaxos.sk

www.sdetmi.com

www.slovenskycestovatel.sk

www.zivoty.eu