Čo je felinoterapia?
Felinoterapia je súčasťou odboru zooterapia. Ide konkrétne o využitie pozitívnej interakcie medzi mačkou a človekom k terapeutickým účelom a celkovo k zlepšeniu kvality života ľudí všetkých vekových kategórií. V poslednej dobe sa využíva najmä pri deťoch s autizmom, a tiež pri starších ľuďoch v sociálnych zariadeniach, kde výraznou mierou napomáha zlepšeniu kvality života. Viac o kvalite života seniorov i tu: https://zivoty.eu/2018/05/07/kvalita-zivota-seniorov/
Prečo práve mačka?
V európskych krajinách aj v USA patria mačky spolu so psami k najčastejšie chovaným zvieracím spoločníkom. K ich domestikácii prišlo približne pred 11 000 – 15 000 rokmi. Od tej doby mačky prešli našou históriou v mnohých, často protikladných úlohách. Z pracovnej mačky (ochrankyne úrody a potravinových zásob) sa mačka stala uctievaným spodobnením bohyne Bastet v starom Egypte.
V stredovekej kresťanskej Európe však úplne stratila svoju pôvodnú božskosť a vďaka poverám a tmárstvu sa stala prenasledovanou, týranou a mučenou “pomocníčkou diabla a zlých síl” . Stále však bola vnímaná jej úloha ochrankyne zásob, o čom svedčí aj prítomnosť mačiek na lodiach a ich postupné rozširovanie do oblastí spojených s námornými plavbami.
Až koncom 18. storočia sa mačky začali postupne dostávať do popredia ľudského záujmu nielen ako pracovné zvieratá, ale tiež ako spoločníci a domáci maznáčikovia. V súčasnosti väčšina mačiek plní svoju pôvodnú úlohu lovca drobných hlodavcov. Vďaka zmene spôsobu života populácie v priemyslovo vyspelých krajinách sa mačka stále viac stáva jedným zo štvornohých partnerov človeka a členom rodiny. Relatívne nová úloha, v ktorej se mačka ocitla, je rola “pomocného terapeuta” v oblasti zooterapie. Viac o zooterapii v predchádzajúcom článku: https://zivoty.eu/2020/02/24/zooterapia/
Výhody felinoterapie

Aké výhody majú mačky oproti iným zvieratám? Prečo sa felinoterapia začína stále viac využívať? Uvedieme si v skratke aspoň tie najdôležitejšie dôvody, prečo práve mačky:
- Relatívna dostupnosť;
- nenáročnosť na priestor a kŕmenie;
- vynikajúci spôsob komunikácie;
- poskytujú sociálnu a psychickú podporu pri riešení rodinných kríz, úmrtí partnera, chorôb a podobne;
- kladne ovplyvňujú stresové reakcie;
- dokážu podporovať optimistickú náladu u jedinca i kolektívu;
- vedia korigovať správanie u školskej mládeže;
- podporujú zmierňovanie vnímania bolesti po chirurgických zákrokoch (odvedenie pozornosti, ale i kontakt so srsťou, pradenie…) a podobne.
Možné je ich využívanie napriklad i pri týchto diagnózach:
- Depresia;
- úzkosť;
- autizmus;
- hypertónia;
- mozgová mŕtvica, atď.
Ako a kde môžeme aplikovať felinoterapiu
Podľa počtu účastníkov môžeme felinoterapiu rozdeliť na individuálnu a inštitucionálnu. Individuálna väčšinou prebieha v domove klienta či v mieste určenom na individuálnu felinoterapiu. Inštitucionálna je buď taká, kde je mačka trvalo umiestnená v danom zariadení, alebo taká, kde mačka s felinoterapeutom či handlerom do zariadenia dochádzajú – tzv. návštevná služba.
Ide najmä o využitie v školských zariadeniach, detských domovoch, diagnostických ústavoch, výchovných ústavoch, zariadeniach pre klientov s rôznym druhom hendikepu, zariadeniach sociálnej starostlivosti, zdravotníckych zariadeniach, nápravných zariadeniach a podobne.
Veríme, že táto veľmi prospešná pomocná terapia bude v budúcnosti stále viac využívaná pre jej nenáročnosť a skvelé výsledky.
Zdroje:
Využití vybraných druhů zvířat v zoorehabilitaci, Kolektiv autorů, ČZU 2013
Materiály NCHK Mladá Boleslav, 2020
Titulný obrázok:
www.pixabay.com