Ako sa naučiť cudzí jazyk

Spread the love

Žijeme v dobe, kde je takmer nevyhnutnosťou ovládať svetový jazyk. Asi najužitočnejší je aktuálne jazyk anglický.

Prečo práve angličtina?

Z mnohých dôvodov. Pomenujeme si aspoň tie základné:

 • Žijeme vo svete informatiky. IT je práve o angličtine. Bez nej sa v tejto sfére nezaobídeme.
 • Väčšina celosvetových informácií je predkladaná do angličtiny. Teda rôzne nové poznatky, výskumy, odborné publikácie, atď.
 • Všetky medzinárodné konferencie a sympóziá sú v angličtine. Vedci a iní odborníci z rôznych krajín spolu komunikujú práve v anglickom jazyku.
 • Ak hľadáte lepšie zamestnanie, takmer v každej pracovnej ponuke je podmienkou ovládanie AJ – aspoň čiastočne.
 • Ak sa niekde stretnú ľudia z rozličných krajín, snažia spolu komunikovať v angličtine, aby si porozumeli.
 • Anglický jazyk je úradným jazykom v 104 krajinách a hovorí ním až 1.8 miliardy ľudí. (Zdroj: www.wikipedia.org)

Anglický jazyk teda je aktuálne ozaj najdôležitejší cudzí jazyk, ktorý sa treba naučiť. No určite je prospešné naučiť sa i ďalší svetový jazyk. Pre naše podmienky je výhodné ovládať nemčinu, máme tu veľa výrobných závodov – pobočiek nemeckých spoločností.

Ale ak máme uvažovať v dlhodobom horizonte, nie je dobré sa orientovať len na momentálnu situáciu. Veď nikto nevie, ako bude vyzerať trh práce o 10-20 rokov.

Ako sa učiť cudzí jazyk

Neskôr narodení majú veľkú výhodu. Povinnú angličtinu majú už na 1. stupni ZŠ. Veríme, že i napriek aktuálnym náznakom zrušenia povinnej angličtiny, nebude situácia v konečnom dôsledku až taká zlá. Rodičia si dôležitosť tohto jazyka uvedomujú a svoje deti sa budú snažiť dať do triedy, kde sa bude uvedený jazyk vyučovať.

Vo vyšších ročníkoch pribudne ďalší cudzí jazyk. Zvyčajne je to nemčina, poprípade ruština. Na osemročných gymnáziách to bola i francúzština.

Okrem tohto, školského štúdia, však môžeme deťom zabezpečiť i rôzne kurzy, súkromné hodiny, jazykové tábory atď. V súčasnosti je veľa možností na vzdelávanie v cudzom jazyku. Ak sa dá a vaše dieťa cudzie jazyky bavia, umožnite mu vzdelávanie vo viacerých. V živote sa mu to isto zíde.

Učiť dieťa bilingválne?

Pokiaľ ste zmiešaný pár, máte možnosť učiť dieťa bilingválnym spôsobom (každý rodič hovorí na dieťa iným jazykom – svojím rodným), je toto najlepšie, čo môžete urobiť. Pokiaľ nemá dieťa vrodené vývinové poruchy, nemalo by mať žiadny problém hovoriť obidvomi jazykmi súčasne. Viacerí odborníci dokonca tvrdia, že bilingválne deti sa celkovo potom učia ľahšie i ostatné jazyky.

Čo v prípade, ak dieťa cudzí jazyk nezvláda

Cudzí jazyk je pre mnohé deti tvrdým orieškom. A nielen pre dyslektikov, tam je to prirodzené. Iná sluchová analýza, syntéza a diferenciácia slova – najmä v anglickom a francúzskom jazyku. Ledva ju zvládnu v slovenčine, už sa musia adaptovať na inú. Slovenčina má výhodu – píšeme takmer rovnako ako počujeme. Ostatné svetové jazyky nie, možno okrem ruštiny, avšak tu je opäť veľký problém – azbuka. Pretože mimo vyššie uvedených čiastkových funkcií u detí s rôznymi vývinovými poruchami môže byť problém i v zrakovej analýze, syntéze a diferenciácii, a tiež v pamäti. Teda už samotná azbuka sa im veľmi ťažko učí.

Možnosti pomoci deťom

Existuje viacero možností pomoci deťom, ktoré sa ťažšie učia cudzí jazyk:

 • Doučovanie. Môže to byť i študent, najlepšie pedagogického smeru. Pri doučovaní je žiak sám so svojím učiteľom a ten môže učivo vysvetľovať presne tým spôsobom, ktorý žiak potrebuje. Okrem toho je takáto výučba intenzívnejšia.
 • Rôzne letné jazykové tábory pre deti.
 • Elektronická ALBI ceruzka s učebnicou https://www.kuzelnecitanie.sk/hovoriaca-kniha-hrava-anglictina-s-perom/
 • Pexeso. Na naučenie slovíčok je veľmi účinné. Okrem toho rozvíja pamäť, ktorá je veľmi dôležitá pre učenie sa cudzích jazykov.
 • Knihy pre deti v cudzom jazyku spolu s CD. Veľmi dôležité je počuť správnu výslovnosť spolu s prislúchajúcim napísaným slovom. Pomôžu tiež básničky a pesničky v cudzom jazyku. Tie sa učia ľahšie ako slovíčka. Na výučbu angličtiny pomáha i zhudobnená anglická abeceda.
 • Jednoduché, logické učebnice. Deti s vývinovými poruchami sa ťažko učia bifľovaním. Oveľa lepšie pre nich je, ak majú veci logiku či nejaký systém. Tieto atribúty spĺňa napríklad táto učebnica: http://eshop.hofmanova.sk/http/hofmanova-sk/10

Cudzí jazyk v dospelosti

Cudzí jazyk sa dá naučiť i v dospelosti. Je to trocha náročnejšie, ale ak zvolíme spôsob, ktorý nám vyhovuje, nemusí to byť neprekonateľné. Môžeme skúsiť nasledovné spôsoby:

 • Kurz cudzieho jazyka pre dospelých. Existujú rôzne kurzy, ktoré používajú rôzne metódy. Ak máme o niektorý kurz záujem, skúsme si vybaviť účasť na skúšobnej hodine. Mnohé spoločnosti to umožňujú zdarma. Rovnako tak vám urobia rozraďovací test, aby ste vedeli, na akú úroveň sa prihlásiť. Jeden taký rozraďovací test si môžete urobiť i tu: http://www.siv.sk/testy/rozradovaci-test-anglicky-jazyk-1
 • Samouk. No budete potrebovať dobré učebnice. Tie si však vyberajte podľa toho, aký ste typ. Máte dobrú pamäť? Potom sú pre vás vhodné asi všetky. Stačí si vyhradiť časť dňa a pravidelne sa venovať výuke. Musíte mať dobrú motiváciu, lebo je niekedy ťažké donútiť sa učiť. Chce to pravidelnosť a výdrž.
 • Ak nemáte dobrú pamať, vyberajte publikácie, ktoré sú logicky členené, s CD-čkami na ktorých je väčšina textu. Musíte podporiť výuku viacerými zmyslami. Existujú i jednoduché CD s výučbou typu – počúvaj a opakuj (Napríklad rôzne angličtiny do auta). Je výhodné nahrať si CD do mobilu a počúvať napríklad v MHD namiesto hudby. Nájdete i tu: https://www.martinus.sk/?uItem=101196
 • Učenie na internete. Asi najznámejšie je Duolingo. Pokiaľ vám nerobí problém český jazyk, môžete sa angličtinu učiť i tam. Ostatné jazyky prevažne len cez angličtinu. Ale stránka je dobrá, motivujúca. Učíte sa i výslovnosť i gramatiku i slovnú zásobu. Prirodzeným spôsobom – v celých vetách. – https://www.duolingo.com
 • Existujú viaceré weby, môžete skúsiť i zahraničné čety. Tu je napríklad jedna vydarená česká stránka: https://www.helpforenglish.cz
 • Jazykový pobyt v zahraničí. Dnes je v ponuke veľa jazykových kurzov, ktoré sa uskutočňujú v zahraničí. Na výber je mnoho krajín, nielen tie, kde je daný jazyk ako primárny úradný jazyk. Takže namiesto dovolenky sa dá stráviť 2-týždňový pobyt napriklad na Malte s tým, že budete chodiť denne na pár hodín kurzu AJ.

Dôležitá je motivácia

Ako už bolo spomínané, výučba cudzích jazykov občas viac ako čokoľvek iné potrebuje systematickosť, pravidelnosť, nadšenie a motiváciu. Najdôležitejšie je nevzdávať sa. Myslieť na všetky tie možnosti, ktoré sa mi otvoria. Či už ide o lepšiu prácu alebo jednoducho iba o komunikáciu na dovolenke. Možno vám v tom pomôže i self koučing https://zivoty.eu/2017/10/04/self-koucing-co-je-ako-nam-pomoze/

Pri učení sa cudzích jazykov prajeme všetkým veľa šťastia.;-)

Zdoje: www.duolingo.com

www.helpforenglish.cz

www.hofmanova.sk

www.kuzelnecitanie.sk

www.martinus.sk

wwe.siv.sk

www.wikipedia.org

Obrazky: www.pixabay.com