Dnes nás čaká najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v 21. storočí

úplné zatmenie Mesiaca
Spread the love

Už dnes večer sa môžeme tešiť na udalosť, ktorú nevidíme na oblohe často. Dnes, t.j. v piatok 27. júla 2018, môžeme pozorovať úplné zatmenie Mesiaca, ktoré má byť najdlhšie v tomto storočí.

Ako vzniká zatmenie Mesiaca?

Zatmenie Mesiaca je prírodný úkaz ktorý vzniká, keď sa Slnko, Zem a Mesiac dostanú do jednej priamky a zemský tieň tak dopadne na Mesiac. Dochádza k nemu vtedy, keď je Mesiac v splne a zároveň je v blízkosti ekliptiky.

No i pri úplnom zatmení Mesiaca sa stáva, že Mesiac nie je celkom neviditeľný, ale je čiastočne osvetlený svetlom, ktoré sa láme v zemskej atmosfére. Svetlo je po prechode atmosférou Zeme v dôsledku rozptylu ochudobnené o modrú zložku a dodáva Mesiacu červenú až tmavočervenú farbu. Z toho pramení názov „Krvavý Mesiac“.

Typy zatmení Mesiaca

Poznáme viacero typov zatmení Mesiaca:

  • polotieňové – Mesiac vstúpi len do poltieňa Zeme. Pokles jasnosti sa nedá voľným okom pozorovať.
  • čiastočné – Mesiac sčasti vstúpi do úplného tieňa Zeme a časť ostáva v polotieni. Tento jav predchádza a nasleduje po úplnom zatmení
  • úplné – Mesiac úplne vstúpi do tieňa Zeme.
zatmenie Mesiaca
Úplné zatmenie Mesiaca

Ako pozorovať dnešné zatmenie Mesiaca?

Na pozorovanie tohto úchvatného mesačného predstavenia nepotrebujeme nič mimoriadne. Možno len šťastie na peknú oblohu, teplé oblečenie a ideálne tiež pár priateľov.;-) To, že sa deje niečo zvláštne, budeme vidieť už pri východe Mesiaca nad juhovýchodným obzorom krátko pred 21. hodinou.

Úplné zatmenie Mesiaca začne o pol desiatej večer. Pokiaľ budete niekde mimo mesta, okrem niekoľkých planét a hviezd uvidíte aj celú Mliečnu dráhu. Zaujímavým a výrazným objektom na oblohe bude i planéta Mars. Táto sa nachádza južne od Mesiaca a bude taktiež pomerne jasná a zafarbená do červena. Úplné zatmenie Mesiaca skončí o štvrť na dvanásť. No ešte po polnoci môžeme sledovať, ako Mesiac vystupuje zo zemského tieňa.

Ako už bolo spomínané v úvode, toto úplné zatmenie bude najdlhším zatmením v 21. storočí – trvať bude až 103 minút. Fotografovať sa odporúča v prvej polovici zatmenia, kedy je mesiac opticky väčší.

Kde môžeme pozorovať úplné zatmenie Mesiaca

Zatmenie Mesiaca je najlepšie pozorovať mimo rušivých svetiel mesta. Planetáriá a hvezdárne ponúkajú rôzny program viažúci sa k dnešnej udalosti.

V susednom Česku nájdete viacero zaujímavých akcií na tejto stránke:
http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/Kde-muzete-zazit-nejdelsi-zatmeni-Mesice-v-tomto-s.aspx

U nás napríklad:

http://www.planetarium.sk/
https://planetaria.sk/najocakavanejsia-astronomicka-udalost-v-tomto-roku-bude-v-juli/

Ale ponuky na pozorovanie nájdete i v iných planetáriách či hvezdárňach. Ich zoznam je tu:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_hvezd%C3%A1rn%C3%AD_a_planet%C3%A1ri%C3%AD_na_Slovensku

A ešte jedna zaujímavá akcia pre dospelých a milovníkov vinohradov:
https://karpatskamuska.sk/zatmenie-mesiaca-vo-vinohradoch/

Keďže i počasie má byť dnes pomerne dobré veríme, že pozorovanie tohto zatmenia bude ozaj nezabudnuteľný zážitok.

Zdroje:
www.hvezdarna.cz/
www.imeteo.sk
www.kudyznudy.cz                                                                                                                                                                              www.planetaria.sk                                                                                                                                                                                  www.planetarium.sk
www.wikipedia.org

Obrázky: www.pixabay.com