Vianočné trhy i pre deti – neďaleko

Ostrava
Spread the love

Vianočné trhy vo väčšine miest a obcí finišujú. Do Vianoc zostáva už len pár dní, počas ktorých sa ešte môžeme ísť niekam pozrieť a vychutnať si úžasnú predvianočnú atmosféru.

Vianočné trhy v Bratislave

Vianočné trhy Bratislava
Bratislava – Vianočné trhy 2017

Vianočné trhy v našom hlavnom meste asi nemusíme veľmi opisovať. Sú jednoducho úžasné. Na každom kroku hudba, zaujímavé kultúrne podujatia, stánky s možnosťou nákupu darčekov, veľa rôzneho jedla a vianočných nápojov. Výlet do Bratislavy s deťmi na vianočné trhy preto určite odporúčame.
Bližšie info nájdeme tu: https://www.visitbratislava.com/sk/podujatia/vianocne-trhy-2017/

Budapešť

Vianočné trhy Budapešť
Budapešť – Vianočné trhy 2017

O vianočných trhoch v Budapešti sa i tento rok veľa popísalo. Už v roku 2015 patrili k 10 najkrajším vianočným trhom v Európe. Bližšie info tu: https://www.budapestinfo.hu/budapest-in-festive-spirit-1 Najmä námestie Vörösmárty ponúka tradičné maďarské špeciality. Uprostred námestia je veľký vyvýšený blok rôznych stánkov s občerstvením, kde si môžete zakúpiť jedlo či pitie a tiež sadnúť si s ním k stolu (ak máte šťastie.:-).

Vianočné trhy Budapešť
Budapešť – Vianočné trhy 2017
Vianočné trhy Budapešť
Budapešť- Vianočné trhy 2017

 

 

 

 

 

 

 

Výzdoba námestia je pekná, taktiež stánky s remeselnými výrobkami. Tým, že sú trhy populárne, sa však trocha stráca vianočná atmosféra. Veľa ľudí, cez ktorých sa ťažko prediera a čaká pri stánkoch či stoloch, mierne znižuje predvianočnú pohodu a celkový dojem.

Je to však nádherné mesto, kde okrem trhov môžete navštíviť viacero pamätihodností. Navštíviť predvianočnú Budapešť sa ozaj oplatí. Ak pôjdete do Budapešti cez Bratislavu vlakom, oplatí sa rozložiť si lístok a kúpiť spiatočnú Bratislava-Budapešť za špeciálnu cenu 17,50€.

Brno

Betlehem Brno
Brno – Vianočné trhy 2017

Na skok od nás, dohovoríte sa bez problémov a na ulici budete často počuť i slovenčinu. Poslednú dobu vídať v tejto moravskej metropole stále viac Slovákov. Či už študentov, pre ktorých je atraktívne štúdium na viacerých veľmi kvalitných VŠ, alebo tých, ktorí sem pricestovali za prácou.

Vianočné trhy Brno
Brno – Vianočné trhy 2017
Vianočné trhy Brno
Brno – Vianočné trhy 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brno je veľmi priateľské ku všetkým jeho obyvateľom rôznych národov a národností. Jednoducho, budete sa tu cítiť ako doma a to nielen pre podobnosť s trhmi v Bratislave. Vianočné trhy sa tu rozprestierajú na viacerých námestiach. Okrem množstva stánkov a hudobných vystúpení na námestí Svobody, Zelnom trhu a Moravskom námestí, sa oplatí ísť pozrieť vyrezávaný drevený betlehem na Dominikánske námestie. Deti z neho boli unesené. Návštevu Brna preto taktiež odporúčame.

Bližšie info tu: https://www.gotobrno.cz/akce/brnenske-vanoce/

Ostrava

Vianočné trhy Ostrava
Ostrava – Vianočné trhy 2017

Metropola severnej Moravy a Českého Sliezska, ktorá leží na hranici týchto dvoch oblastí, čoraz viac nadobúda na pozornosti. V čase po „nežnej“ sa na toto mesto akosi pozabudlo. Viacero tovární a baní bolo zatvorených, nezamestnanosť tu bola na pomery ČR dosť vysoká. Asi i z týchto dôvodov bolo v 2008 vybrané nové logo, v ktorom sú za názvom mesta tri výkričníky: „OSTRAVA!!!“.

Vianočné trhy Ostrava 2017
Ostrava – Vianočné trhy 2017
Vianočné trhy Ostrava
Ostrava – Vianočné trhy 2017

 

 

 

 

 

 

 

V dnešnej dobe Ostrava opäť „vstáva z popola“ – či už kultúrne alebo priemyselne. Oplatí sa napríklad návšteva tradičného festivalu „Colours of Ostrava“. Pre našu mládež je tiež potešiteľný fakt, že okrem existujúcich VŠ pribudla v Ostrave i lekárska fakulta. Čo sa tohtoročných vianočných trhov týka, sú asi najviac zamerané na vytvorenie predvianočnej atmosféry, a to nielen pre dospelých, ale i pre deti. Bližšie info tu: http://ostravskevanoce.cz/2017/

Rozprestierajú sa na „hlavnom“ Masarykovom námestí v Ostrave 1, tiež na Jiráskovom námestí a v Solnej ulici. Na Masarykovom námestí je okrem tradičných vianočných stánkov a hudobných vystúpení i veľmi veľa atrakcií pre deti a mládež. Mimo kolotoče tu môžeme vidieť i veľkú umelú ľadovú plochu na korčuľovanie.

Ostrava vianočné trhy 2017
Ostrava 2017 – rozosvietený vianočný stromček
Vianoce Ostrava 2017
Ostrava 2017 – ľadová plocha na korčuľovanie

 

 

 

 

 

 

 

A ak prídeme bližšie k betlehemu, očaria nás živé zvieratká ktoré si môžeme pohladkať či nakŕmiť mrkvičkou. Deti sú z tejto atrakcie doslova unesené. Čo sa týka výzdoby, na tej si taktiež Ostrava dala záležať. Je ozaj famózna.

Z uvedených dôvodov návštevu Ostravských vianočných trhov určite vrelo odporúčame.

Betlehem Ostrava
Ostrava 2017 – živý Betlehem
Betlehem Ostrava
Ostrava 2017 – živý Betlehem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Veríme, že ste si taktiež užili krásny predvianočný čas a za www.zivoty.eu Vám prajeme nádherné Vianoce plné pohody a radosti.

Foto: Yvona Horňáková

About Yvona Horňáková

Som špeciálny pedagóg so zameraním na poradenstvo. Dlhoročne som pracovala v štátnom centre pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, neskôr súkromne. Predtým som však bola zamestnaná i v sociálnych službách ako terapeut v zariadení pre seniorov, a tiež v štátnej správe na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Na Facebooku mám stránku dyslexia.sk, kde sa snažím priblížiť problémy detí a spôsoby ich riešenia širokej verejnosti.

View all posts by Yvona Horňáková →

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.